Serdar Durer

- Bitlis Milletvekili A. Adayi

Serdar Durer

Eski Milli Maratoncu Serdar Durer, Milletvekili Adaylığı İçin Kolları Sıvadı

24 Haziran da yapılacak olan erken Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçimleri için A. Adayları partilere müracaat etmeye başladılar. Eski Milli Maratonculardan Serdar Durer’de AK Partiden A. Adaylığı için Eğitim Yöneticiliği görevinden istifa etti.

Yakın çevresinden edindiğimiz bilgilere göre AK Parti’den aday adaylığı konuşuluyor. Sürekli Ankara ile temas halinde olan ve son günlerde sürekli Başkentte AK Parti Genel Merkezine gidip geldiğini öğrendiğimiz Serdar Durer, uzun yıllardır Bitlis’in sorunlarını her yerde konuşmaktan çekinmeyen, bu yüzdende herkesi karşısına alacak kadar cesur ve mevzu bahis Bitlis ise gerisi teferruat mantığı ile hareket eden bir Bitlis sevdalısı hemşerimiz.

Her şartta, her durumda Bitlis ile ilgili projeler geliştiren, Bitlis’in lehine olabilecek fikir ve önerileri ile sürekli gündem yaratabilen ve gündemin tepesine de Bitlis’i yerleştiren Serdar Durer’in adaylığını açıklamasını herkes tarafından merak konusu oldu.

Serdar Durer kimdir? Kısaca tanıyalım;

Serdar Durer; 1982 yılında Bitlis’te Atatürk Mahallesinde dünyaya geldi. Ziraat Bankası’nın Bitlis ve Tatvan şubelerinde yaklaşık 35 yıl veznedarlık yapan Mehmet Sabri Bey’in ve Nejla Hanım’ın altı evladının, en büyüğüdür. İlk ve orta öğrenimini Bitlis’te tamamladıktan sonra 2003-2004 eğitim – öğretim yılında Ankara Gazi Üniversitesi Spor Akademisini derece ile kazandı. 2006-2007 eğitim – öğretim sezonunda, mezun olan Durer, ortaokuldayken 1993 yılında okulun atletizm takımına seçilerek spor hayatına başladı. Atletizm Türkiye Milli Takımında, gençler ve 23 yaş altı kategorilerinde defalarca ülkemizi temsil etti.

2001 yılında Amerika’dan New York City Iona College’den onların adına koşmak için resmi teklif aldı. O dönem Bitlis’i uluslararası arenada temsil eden tek milli sporcu olması, gitmemesinde epey etkili oldu. Birçok kişinin hayallerini süsleyen bu teklifi reddeden Durer’in cevabı, ülke basınında geniş yer aldı.

2001 yılında gençler kategorisinde, yılın performansı en iyi üç atleti arasına girip, kayıtlara geçti.

Türkiye şampiyonalarında yaklaşık 60 kez kürsüye çıktı. 30 defa şampiyonluk kürsüsünü kimseye kaptırmadı. Ayrıca büyükler branşında defalarca A milli olarak görev yaptı. Uluslararası müsabakalarda takım hâlinde ve ferdi olarak birçok kez kürsüye çıkma başarısını gösterdi.

2008 yılında Bulgaristan’da yapılan Balkan şampiyonasında büyükler kategorisinde 10.000 metrede son kez kürsüye çıktı. Aynı yarışmada kardeşi Gökhan Durer’de gençler kategorisinde yarıştı. Ağabey ve kardeş, ikisinin birden madalya ile ülkeye dönmesi Türkiye Atletizm tarihinde bir ilk oldu. Kıt imkânlarla, hiçbir sponsoru olmadan, bir müsabaka yazısını bile çoğu vakit alamadan, o başarıları hep tekrarladı.

Serdar Durer’in yükselen başarılarından sonra, Bitlis’te bu spor dalında çok büyük bir canlanma oldu. Bitlis gençliğinin spordaki, özelde de Atletizm’de ki ufkunu açtı. İdolü, rol modeli oldu. Ülkemizde kırsal kesimlerde yaşayan 8-14 yaş aralığındaki gençlerimizin, Antropometrik yapıları, Anatomik ve Fizyolojik kapasiteleri üzerine, çeşitli araştırmalara imza attı.

Yaklaşık 5 yıl Türkiye’deki milli sporcuların sözcülüğünü de yaptı. TBMM başta olmak üzere, ülkenin üst düzey birçok kurumu, spora ve gençliğe olan katkılarını, örnek sporcu kişiliğini belgeleyen teşekkür ve takdir belgelerini tek tek takdim ettiler ona.

Bugüne kadar 10’a yakın sivil toplum örgütünde çeşitli kademelerde görev yapmış olan Durer, halen Beşminare Düşünce Akademisi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Bitlis’in sorunlarını değişik platformlara sürekli taşıması, gönüllü bir çevreci, bir barış ve doğa aktivisti olması takdir edilen ayrı bir yönü oldu.

Serdar Durer, sporun ve gençlerin sorunlarını, TBMM’ye, geçmiş yıllarda Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığına, günümüzde Spor Bakanlığına ve farklı mahfillere de taşımaktan usanmadı. Türkiye’de Milli Sporcuların sözcülüğünü yaptığı dönemde, ürettiği çeşitli projeleri noksansız olarak sundu. Bunlardan bazıları da hayatiyet kazandı. Ülkemizdeki binlerce Milli Sporcunun, binlerce Şampiyonun sözcülüğünü yapması onun farkını ortaya koyuyordu.

Bitlis’in ve ülkemizin sporunun sembol isimlerinden biri olmayı çok genç yaşlarında başaran, sporun, sporcuların ve tüm gençlerin sorunlarını her vakit kaleme alan, sesleri olan Serdar Durer, Ankara, Şırnak ve Bitlis illerinde Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği yaptı. Şırnak ve Bitlis illerinde okul müdürlüğü yaptı. Geçmişte, birçok dergi, gazete, TV ve internet gazetelerine spor danışmanlığı, spor servisi müdürlüğü, köşe yazarlığı, editörlük ve genel yayın danışmanlığı yaptı. Ayrıca, Amerika’nın Orta Doğu Stratejileri üzerine, sıralı konferanslar vermeyi de sürdürmektedir.

 

İlgili Terimler : , , , ,

ADAYIN HABERLERİ

Milli Sporcumuz Serdar Durer Milletvekilliği Adaylığını yapmayarak kendisini seven kitleyi üzdü!

Milli Sporcumuz Serdar Durer Milletvekilliği Adaylığını yapmayarak kendisini seven kitleyi üzdü! Resmi hesabından açıklama yapan Durer şunları söyledi: Beni Milletvekili Adaylığına Yakıştıran Herkese Teşekkür Ederim Memleketime hizmet yolunda, bugüne kadar

02 Mayıs 2018 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Serdar Durer Bitlis’te yaşayan engellilerle kahvaltıda bir araya geldi.

AK Parti Bitlis Belediye Başkan A.Adayı Serdar Durer Bitlis’te yaşayan engellilerle kahvaltıda bir araya geldi. Bitlis’te yaşayan engellilerle sabah kahvaltısında bir araya gelen Serdar Durer şunları ifade etti; hepimiz birer engelli adayıyız. Engellilere karşı

13 Kasım 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Serdar Durer Bitlis’te ki sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

Serdar DURER en aktif aday olarak çalışmalrına hızla devam etmektedir,son olarak Bitlis’te ki sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi Bitlis Belediye Başkanlığına Adaay Adayı Serdar Durer Bitlis’te ki sivil

11 Kasım 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Serdar Durer Bitlisli Sanatçılarla Bir Araya Gelindi

Adalet ve Kalkınma Partisi Bitlis Belediye Başkan A.Adayı Serdar Durer Bitlis’te yaşayan herkesle bir araya gelmeye devam ediyor. Öğrencilerle, Muhtarlarla, Memurlarla, İşçilerle, Sanatçılarla, Sivil Toplum Örgütleri ile, Kanaat Önderleri ile, en ücra mahalle

11 Kasım 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Serdar Durer Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Adalet ve Kalkınma Partisi Bitlis Belediye Başkan A.Adayı Serdar Durer, Bitlis’te ki mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Tüm Mahalle Muhtarlarının ve merkeze yakın köy muhtarlarının katıldığı toplantıda Serdar Durer’in yaptığı açılış konuşmasını

11 Kasım 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

AK Parti Bitlis Belediye Başkan A.Adayı Serdar Durer Projelerini Açıkladı‏

Proje Başlıkları 1-Metrobüs Projesi 2-Şehir Su Şebekesi İle İlgili Ayrıntılar Gözden Geçirilecek 3- Bitlis Kalesinin Aydınlatılması ve Turizm’e Açılması Sağlanacak 4- Bitlis’in Etrafındaki Dağlar Ağaçlandırılacak 5- Bitlis’in Marka

08 Kasım 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Serdar DURER

Serdar DURER , Ak Parti’den Bitlis Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı olacağını açıkladı.

25 Ekim 2013 Tarihinde Eklenmiş, Devamını Okumak İçin Tıklayınız

Güncel Haberler