Çiğdem MERCAN

Demokratik Sol Parti - Bitlis Belediye Başkan Adayı

Çiğdem MERCAN

ÇİĞDEM MERCAN KİMDİR?

1971 yılında İstanbul Küçükçekmece’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlalayan Mercan, Kocaeli Üniversitesi Robotik Kodlama Öğretmenliğini bitirdi.
A.C.C. Alman yazılım şirketinde hem mütercim-tercüman hem de programcı olarak çalıştı. Türkiye’ye ilk getirilen program dili kitaplarını çevirmiştir. Uzun yıllar MEB’e bağlı aile şirketi olan Eğitim Kurumlarında, Kurum Müdürlüğü ve Öğretmen olarak görev aldı. Mercan, lisanslı yüzücü olup, Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından kıtalararası yüzücü ünvanı aldı.

SİYASİ GÖREVLERİ: 1995 yılında üye olduğu DSP’den 1999-2004 yıllarında İstanbul İl Genel Meclis Üyesi seçildi. Avrupa Konseyi Sosyalist grup üyeliği ve kongrenin en genç ve kadın üye olarak dört komiteden biri olan Toplumsal Dayanışma Komitesinin bölgesel yönetimler başkanı olarak görev yaptı. Siyasete 1995 yılında başlayan Mercan, iki kez Milletvekili adayı ve 2014’te Küçükçekmece’den Belediye Başkan Adayı olmuştur.
Yaklaşık 10 yıl Küçükçekmece İlçe Başkanlığı yaptı. 2016 yılında İstanbul il Başkanı olarak atandı. Kasım 2016, Kasım 2019 ve 2023 yılında yapılan kongrelerde seçilerek DSP İstanbul İl Başkanlığı görevine devam etti.
Mercan, 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde DSP Bitlis Belediye Başkan adayı oldu.

Güncel Haberler